Z odprtjem prve fontane piva v Evropi se je Žalec postavil na svetovni turistični zemljevid. Večje zanimanje turistov iz vseh kontintentov, tudi tistih z avtodomi, pa so od septembra 2016 deležne tudi druge, ogleda vredne naravne in kulturne znamenitosti tega kraja, kjer je hmeljarstvo in pivovarstvo del vsakdana že od 19. stoletja dalje.
[Besedilo: Tina Huremovič, foto: TIC Žalec]
Hmeljevka pri hmeljevki. Okoli njih pa ovite zelene hmeljeve trte. Kot zeleno morje se zdi Spodnja Savinjska dolina, ko se človek pelje skozi njo v poletnih mesecih. In tako je že stoletja. Tradicija hmeljarstva in pivovarstva v teh krajih v osrčju Slovenije živi že od leta 1876. Tej edinstveni dediščini so v letu 2016 naredili poseben poklon – odprli so fontano piv Fontano Zeleno zlato, prvo tovrstno v Evropi.
Ko priteče zeleno zlato
Fontana Zeleno zlato stoji v središču kraja in predstavlja vez med bogato dediščino hmeljarstva ter izzivi sodobnega časa. V zelo kratkem času je postala prava turistična atrakcija. Iz osmih različnih pip je mogoče pokusiti različna piva različnih proizvajalcev. Vrček, ki je naprodaj na več mestih, med drugim tudi v trgovinici Zeleno zlato, kjer se police šibijo pod dobrotami spodnjesavinjskih kmetij, ni treba vračati in se ga lahko ohrani za spomin. Tako kot fontana je tudi vrček nekaj posebnega, saj je delo svetovno znanega industrijskega oblikovalca Oskarja Kogoja.
Do konca leta 2016 so v Žalcu prodali že skoraj 33.000 vrčkov obiskovalcem z vseh kontinentov. Mnogi so odkrili, da poleg te turistične atrakcije Žalec nudi še bistveno več.
Kolesarjenje, plezanje, pohodništvo, uživanje v naravi
V nekdanji sušilnici hmelja se je mogoče sprehoditi med orodjem za pridelavo in obdelavo hmelja, se spoznati s postopkom pridelave hmelja, si ogledati oblačila, se spoznati z običaji in prehrano. Vse to, seveda vključno z degustacijo piva, prinaša obisk Ekomuzeja hmeljarstva in pivovarstva Slovenije, ki se nahaja v neposredni bližini fontane Zelenega zlata.
S hmeljarstvom so povezane tudi številne prireditve v kraju. Od dneva hmeljarjev, izbora hmeljarske starešine in princese, do hmeljarskega likofa in tradicionalnega pohoda po 14-kilometrski hmeljarski poti med hmeljišči in drugimi znamenitostmi.
Ob obisku Žalca se vsekakor splača popeljati po označenih kolesarskih poteh, se lotiti plezanja po največjem slovenskem plezališču z več kot 300 plezalnimi smermi, primernimi tako za začetnike kot za največje mojstre. V območju Natura 2000 vsakomur dobro dene sprehod po Srčni poti, na krajše vzpone pa vabi okoliško hribovje s prekrasnimi razgledi po dolini zelenega zlata. Privlačna, tudi za najmlajše, je Ekološka učna pot Vrbje ob istoimenskem ribniku. Tu je mogoče srečati tudi redke in ogrožene živalske vrste, denimo nekatere ptice, dvoživke in kačje pastirje.
Fontana piva Zeleno zlato
Savinjska kulinarika – vzhajajoča zvezda
Privlačni novi »PZA« v Vrbju pri Žalcu
Avtodomar, postoj
Prav v bližini ribnika Vrbje, sicer 2 kilometra oddaljenega od centra mesta, se nahaja novo, že drugo postajališče za avtodome v žalski občini. Tu naj bi v prihodnje zrasel Ekokamp – Center zdravja in aktivnega življenja Vrbje. Za avtodomarje je na voljo prostoren oskrbovalni otok. Parkiranje je brezplačno, s kovanci pa je plačljiva poraba vode in elektrike. Del vseslovenskega projekta Mreže postajališč za avtodome, katerega nosilec je občina Mirna, je sicer tudi postajališče v centru Žalca, na parkirišču pri hotelu. Ključ za vodo in elektriko je tam mogoče dobiti ob plačilu kavcije 20 €.