Na kampiranju se vse prehitro omejimo na juhe iz vrečke in testenine z omako iz pločevinke. Na prvi pogled se zdi, da brez hladilnika ne moremo jesti zdravo. Pa je temu res tako?
[Besedilo: Mojca Cepuš]
Najprej poglejmo, kaj pomeni »zdrav obrok«. Definicij je seveda veliko, rečemo pa lahko, da je zdrav obrok uravnotežen, torej vsebuje primerne količine beljakovin, ogljikovih hidratov, maščob in seveda prehranske vlaknine. Ni potrebno, da vse našteto pojemo v enem obroku, dobro pa je, da se potrudimo in imamo uravnotežen dan ali vsaj teden.
Drugi kriterij, ki se ga je dobro zavedati, ko govorimo o zdravi hrani, je pravilo o odsotnosti 5 strupov. Hrana, ki jo bomo jedli, naj bo brez belega rafiniranega sladkorja, bele moke, trans maščob, predelanih mesnin in ojačevalcev okusov.
Kaj jesti?
ZAJTRK: ovseni kosmiči z oreščki in banano.
Za zajtrk je dobro, da jemo hrano, ki nam nudi veliko energije. Ovsene kosmiče in oreščke namočimo v vodi čez noč, najbolje kar v majhen kozarec za vlaganje. Zjutraj dolijemo rastlinsko ali navadno mleko v tetrapaku, dodamo narezano banano, posujemo s cimetom in zajtrk je pripravljen. Ko imamo možnost, izberimo svežo lokalno sadje.
Če vam ne dišijo sladki zajtrki, lahko pojeste tudi sendvič s trdo kuhanim jajcem in pršutom, ki je trenutno edina predelana mesnina, ki ne vsebuje aditivov in jo lahko kupite v konvencionalnih trgovinah. Če imate pri roki svežo zelenjavo, jo seveda dodate v sendvič, saj s tem povečate vnos vitaminov in mineralov, zraven pa poglodajte korenje, ki je zelenjava, ki bo brez hladilnika najdlje ostala sveža.
MALICE si rezervirajte za surovo sadje ali zelenjavo. Korenje, redkvice, paradižnik, paprika, zelena … Lahko si pripravite tudi zelenjavne palčke ali jabolčni sendvič z arašidovim namazom.
KOSILO: tortilja z zelenjavo in stročnicami.
Kupite polnozrnate tortilje, v katere narežete avokado, korenje, čebulo, tri sveže zelenjave, ki jih ni potrebno shranjevati v hladilniku, dodajte žlico vložene pretlačene koruze in belega fižola, začinite s papriko v prahu, zavijte in okusno kosilo je tu. Če imate radi meso, v tortiljo dodajte nekaj rezin pršuta ali ribo v pločevinki. Ko se odločate za ribe v pločevinkah, večkrat izberite manjše ribe, ki so na začetku prehranjevalne verige.
VEČERJA: kuskus z vloženimi artičokami in sušenim paradižnikom.
Kuskus je pšenična jed, zato izberite polnozrnatega, ki vsebuje 9 g vlaknin na 100 g izdelka. Za pripravo je zelo preprost, saj ga samo prelijemo z vročo vodo in čez nekaj minut je obrok pripravljen. V kuskus lahko narežete vložene artičoke in sušen paradižnik, po okusu, pa tudi kapre in olive. Ne pozabite, vedno kadar vidite priložnost, poskusite v obrok vključiti tudi svežo zelenjavo.
Na koncu ne pozabimo še na SOS paket. To je paketek hrane, ki jo imamo vedno na voljo bodisi v torbici, bodisi na mestu, kjer se najbolj pogosto nahajamo, kot je avtomobil, pisarna … V SOS paket si pripravite: vrečko študentske hrane, majhno vrečko kosmičev brez dodanega sladkorja, majhen tetrapak rastlinskega mleka, jabolko in korenček. Iz zgoraj navedenih živil si boste lahko vedno sestavili zadovoljiv obrok, da se boste lažje uprli nazdravi hrani na bencinskih servisih.
#TOP nasvet: Kako ohladimo vino brez hladilnika?
SVETUJE: Frešer, sonaravna pridelava vin
{ljubezen do zemlje, trte in vina}
www.freser.si